|
Dovolte, abychom
Vám v krátkosti přiblížili historii vzniku KČT až po jeji
současnost...
- 1892 Počátkem roku přichází do plzeňského učitelského ústavu profesor Josef Simla, který je horlivým propagátorem turistiky. Spolu s předsedou klubu českých cyklistů Radbuzan, JUC. Janem Kesslerem připravili podmínky ke vzniku spolku turistického. 15.prosince 1892 dochází v Měšťanské besedě v Plzni k založení prvního odboru Klubu českých turistů.
- 1893 Odbor KČT značí první turistické cesty. Z Plzně přes Košutku na Krkavec, další k přívozu na Bílé Hoře a do Zábělé. V tomto období vyznačena i trasa na Čerchov na Chodsku.
- 1901 V tomto roce byla na vrcholu Krkavce postavena nová rozhledna. Původní projekt dřevěné rozhledny byl změněn a stavěla se rozhledna kamenná. Slavnostní otevření rozhledny bylo 19.května. Pojmenována byla po zakladateli plzeňského klubu prof. Simlovi. Již první rok rozhlednu navštívilo na 3800 návštěvníků.
- 1925 K rozhledně na Krkavci přibyla i nově vybudovaná Kostincova chata, která dala možnost ubytování až 16 hostům. občerstvení návštěvníkům rozhledny. Chata takto provozována až do záboru během II světové války.
- 1931 Začal vycházet Západočeský turistický zpravodaj, který vycházel až do roku 1942, první ročníky byl redaktorem prof. Jaroslav Devetter, později dr. Josef Rous. Zpravodaj informoval o činnosti Klubu českých turistů, přinášel různé články i programy akcí plzeňských odborů KČT.
- 1935 Pod zříceninou hradu Buben, který svého času také patřil Klubu českých turistů vyrostla chata, sloužící turistické mládeži.
- 1941 Tohoto roku uskutečnila západočeská župa KČT v plzeňském muzeu výstavu „Západní Čechy ve fotografii“.
- Od 11. října do 9. listopadu tuto výstavu navštívilo přes 8 000
návštěvníků.
- 1946 Obnovuje se postupně činnost klubu. V rámci organizačních celostátních změn v tělovýchově přechází odbor ze Sokola do Spartaku. Postupně se mění názvy tělovýchovné jednoty ve které již jako Odbor turistiky klub pracuje.
- po 1948 Pod hlavičkou Sokola Plzeň, Závodní jednota Škoda TJ Spartak Leninovy závody, TJ Škoda Plzeň jako odbor turistiky pracuje klub se zaměřením na poskytování turistické činnosti nejen svým členům, ale i veřejnosti. Postupně se rozvíjí činnost oddílu orientačního běhu, který reprezentuje odbor na svých závodech. Začínají se pořádat i dálkové a turistické pochody. Tím nejstarším je Škodovácká padesátka, později i oblíbený pochod Podzimním Suchým dolem, Rej čarodějnic a další již krátkodobé pochody.
- 1991 Odbor turistiky TJ SK Škoda Plzeň se opět stává Odborem Klubu českých turistů. Rok nato po ukončení činnosti TJ SK Škoda pak i právním subjektem. V roce 1997 pak klub přijímá vlastní stanovy a vystupuje jako samostatný právní subjekt.
- 1995 Postupně buduje svoji novou klubovnu v domě U Zvonu 4 jako sídlo nejen klubu, ale i Oblastního výboru KČT Plzeňska.
- 1999 Na podzim, na dálkovém pochodu Za posledním puchýřem v Ostravici představuje klub nový tématický turistický odznak – ROZHLEDNÍK. Původní záznamník s jedním odznakem se vyvíjí rychle ke stupňům čtyřem a dnes již plní podmínky odznaku více než 2200 účastníků nejen z řad KČT ale i ostatních zájemců a milovníků rozhleden. Odznak se stává jedním z nejúspěšnějších odznaků tohoto druhu v republice.
- 2002 Již jako KČT Škoda Plzeň připravujeme výstavu ke 110. výročí založení KČT v Plzni. Srpnové povodně přináší ztrátu klubovny a složitý systém činnosti. Přesto se daří uskutečnit výstavu v plzeňském Mázhauzu. Je to v podstatě výstava plzeňské turistiky po 60 letech. Také se daří v následujícím roce obnovit činnost v nové klubovně ve Veleslavínově ulici.
- 2005 Členové klubu se zapojují do přípravy svátku turistiky – v červenci se v Plzni uskutečnila 9. světová turistická olympiáda IVV z účastí na 4000 turistů z 29 zemí celého světa.
- 2006
Rok právě uplynulý přináší do činnosti KČT Škoda Plzeň
poslední změnu. V červnu se schází členové na mimořádné
valné hromadě, která má za cíl jediný úkol. Změnu názvu a
stanov klubu. Po letech s hlavičkou Škoda se mění název
klubu a do dalších let, včetně toho letošního – roku oslav
115.let Klubu českých turistů v Plzni vstupuje
nejstarší plzeňský odbor KČT pod názvem PRVNÍ PLZEŇSKÝ KLUB
ČESKÝCH TURISTŮ.
- 2008
120 let od založení KČT. V dubnu
letošního roku, se konala výstava, k příležitosti oslav
120. výročí vzniku Klubu českých turistů v českých
zemích.
- 2009
PRVNÍ PLZEŇSKÝ KLUB ČESKÝCH TURISTŮ pořádá - poprvé po změně
názvu, Jarní setkání turistů, na zámku Rochlově u Nýřan a
vede etapu: Putování s poselstvem z Čech až na konec světa.
- 2014
Od 1. 10. klub používá nový oficiální název KLUB ČESKÝCH TURISTŮ,
odbor PRVNÍ PLZEŇSKÝ.
|